Moja "polemizovateľná" práca

Autor: Andy Morávek | 31.3.2011 o 13:15 | (upravené 21.12.2016 o 15:43) Karma článku: 6,85 | Prečítané:  2055x

Až 90 či možno ešte viac percent náplne mojej práce tvorí čas strávený za počítačom. Napriek takémuto na pohľad nevinnému pracovnému nasadeniu leží môj džob mnohým ľuďom okolo mňa v žalúdku. Som okrem iného impresáriom.

Zvyšných 10% pracovného času strávim na stretnutiach so záujemcami o prácu, ktorej sprostredkovanie ponúkam, alebo v aute pri odvoze "vybaveného" zamestnanca na stanicu či na letisko – aby mohol vycestovať na svoju pracovnú pozíciu.

Impresário je podľa slovníka umelecký agent. U mňa konkrétne ide o moju tanečnú agentúru, v ktorej sprostredkujem mladým ženám prácu go-go a topless tanečnice v zahraničí. Medzičasom som už v mojej brandži pomerne známy a moja agentúra má celkom dobrú povesť. Napriek tomu, že sa – pragmaticky vzaté a napísané naozaj drsne – zaoberám sprostredkovaním práce pre striptérky. Aj tieto striptérky (i keď pri go-go tanečnici o žiadne vyzliekanie nejde, už sama podstata tejto pozície to vylučuje) potrebujú pocit, že majú za sebou spoľahlivého človeka. Rodičia týchto dievčat (keďže každá tanečnica niekedy začína, asi naozaj" máloktorá" vhupne do brandže už ako hotová, ostrieľaná striptérka), ktorí sa zaujímajú o život a smerovanie svojich dcér (pozor, nemýľte sa – napodiv nie sú to ani zďaleka automaticky všetci) zasa chcú mať pocit, že agent, ktorý posiela ich dcéru napr. do Mexika, je seriózny a bude možné kontaktovať ho v prípade potreby so žiadosťou o pomoc.

Ako som začal: mnohí ma za moju prácu v duchu odsudzujú. Píšem v duchu, lebo od roku 2002, kedy som sa sprostredkovaniu tanečnej práce začal venovať, mi to do očí nepovedal myslím nikto. Zato viem o konkrétnych osobách najmä v rodine, ktoré si myslia "svoje". Resp. hovoria to aj nahlas - len nie mne, ale keď tak mojím rodičom a pod.

Pritom čo také zlé a odsúdeniahodné robím? Mladé baby vymýšľajú a vždy vymýšľať budú ako zarobiť čo najviac peňazí čo najmenej namáhavo. A nie všetky sú ochotné – a napíšem to tvrdo na rovinu -  roztiahnuť hneď za to niekomu nohy. Čo im samozrejme chválim a spravidla ak som aj ponúkal doplnkovo "niečo navyše na prilepšenie" a jednorázovo možno pre mňa aj pre dievča lukratívnejšie, snažil som sa vhodné kandidátky nahovoriť na tancovanie namiesto prostitúcie.

Tanečnice, ktoré jazdia po svete na vlastnú päsť, bez agentúry, spravidla už prišli na to aké prednosti má byť krytý niekým pevným a stabilným, kto si stojí za slovom a kto je ochotný, pripravený a aj reálne schopný riešiť vzniknuté problémy. A že vznikajú...

Samozrejme neočakávam medailu za moju prácu, ale čo zlé na nej kto vidí? Spomeniem pár možných kvázi scenárov a k nim argumentov nie z mojej hlavy, ale spravidla z hláv dotknutých dievčat:

Že ide – v prípade tých topless, nie tých go-go tanečníc – o vyzliekanie? Tak isto sa vyzliekajú hocikde na kúpalisku zadarmo (topless znamená hore bez). Že sú platené za flirtovanie a hrané zvádzanie chlapov, za ilúziu, ktorú im poskytujú? To ale len robia za peniaze niečo, čo prevádzkujú každý piatok a sobotu hocikde v meste. Napodiv práca takejto "barovej tanečnice" ako to nazvala moja teta nie je až tak o tancovaní. Tancovaním samotným nezarába ani klub ani dievčatá (alebo len okrajovo). Podstatou tejto práce je manipulácia návštevníkov klubu v tom zmysle, aby nechali v podniku čo najviac peňazí. Za tým účelom tam totiž prišli: piť, baviť sa a vyhadzovať peniaze za ilúziu. A tanečnice sú platené za to, aby im ju predávali. A tak ďalej. Týmito argumentmi sa v mojom článku zaoberať nechcem, mali byť len niečím ako ukážka.

Mojim profitom je provízia v pevne stanovenej výške za sprostredkovanie zamestnanca pre klub. Zásadne fungujem tak, že od tanečníc neberiem peniaze absolútne za nič. Ani za sprostredkovanie práce ako takej, ani za ich odvoz na stanicu či na letisko (vrátane toho viedenského), keď odchádzajú zarábať svojich 3, 5 či 7 tisíc eur za mesiac. Províziu mi platí klub a to úplne mimo honorára či odmien pre tanečnice. Prečo som si tým taký istý? Pretože ani osobne, ani z rozhovorov s dievčatami nepoznám klub, ktorý by tanečniciam, čo za sebou nemajú agentúru, platil viac peňazí. Rozdiel, ktorý klub ušetrí na agentúre, si nechá. Tanečnica teda nezískala nič, ale zato riskuje stratu nevyplatenia nejakej časti sľúbeného príjmu, ktorý ja mojim tanečniciam garantujem a kryjem mojimi vlastnými peniazmi.

Čo okrem zisku (ktorý ale sám osebe neuživí – aspoň nie pri množstve tanečníc, ktoré vôbec na Slovensku a v Česku existujú) mi moja agentúra prináša? Stres s nespoľahlivými dievčatami a problémy vo vzťahoch. Ak si žena: dokážeš si predstaviť, že tvoj partner denne komunikuje s desiatkami spravidla celkom pekných mladých dievčat, ktoré mu posielajú svoje fotky? Niekedy civilné, niekedy hore bez a niektoré neodhadnú potreby agenta a pošlú zábery viac ako intímne. Občas sa s niektorou z nich musím stretnúť pri káve, dosť často ich vozím ako som spomínal vyššie. A sem tam musím nejaký ten striptízový lokál aj osobne navštíviť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Američania spozorneli. Slovenský princ je hodný Oscara

Veľký šľachtiteľský príbeh sa začal celkom nenápadne.


Už ste čítali?